The Council

The University of Waikato Council is constituted under Part XV of the Education Act 1989. Members are appointed under the relevant provisions of the Council constitution in accordance with the University of Waikato Council Appointments Statute.

Constitution and Membership

Four members appointed by the Minister responsible for Part 13A of the Education Act 1989
Ms Margaret Devlin (to 30.4.2021)
Mr Simon Graafhuis (to 9.12.2019)
Mr Graeme Milne (to 11.6.2021)
Dr Joan Forret (to 9.4.2022)
The Vice-Chancellor of the University of Waikato
Professor Neil Quigley
One member appointed by the Council after consultation with Te Rōpū Manukura
Ms Ngāreta Timutimu (to 31.12.2019)
One member appointed by the Council after consultation with Te Arikinui
Mr Richard Jeffries (to 31.12.2018)
One staff member appointed by the Council on the nomination of the Academic Board
Dr Alison Campbell (to 9.12.2019)
One student member appointed by the Council following an election by the students
Mr Nathan Rahui (to 31.12.2019)
Three members appointed directly by the Council, chosen by the Council
Rt Hon James Bolger ONZ (to 30.6.2019)
Ms Susan Hassall (to 15.3.2020)
Mr Scott Bartlett (to 15.5.2022)

Secretary to Council
Mr Brandon McGibbon

This page has been reformatted for printing.