Breadcrumbs

The Council

The University of Waikato Council is constituted under Part 4, subpart 3 of the Education and Training Act 2020. Members are appointed under the relevant provisions of the Council constitution in accordance with the University of Waikato Council Appointments Statute 2019.

Constitution and Membership

Four members appointed by the Minister responsible for Part 4 of the Education and Training Act 2020
Ms Meleane Burgess (to 30.09.2025)
Mr Simon Graafhuis (to 09.12.2023)
Mr Graeme Milne (to 11.06.2025)
Dr Joan Forret (to 08.04.2026)
The Vice-Chancellor of the University of Waikato
Professor Neil Quigley
One member appointed by the Council after consultation with Te Rōpū Manukura
Ms Parekawhia McLean (to 06.12.2025)
One member appointed by the Council after consultation with Te Arikinui
Te Puhi Ariki, Ngā wai hono i te po Paki (to 30.09.2027)
One staff member elected by the staff
Ms Michelle Blake (to 31.07.2027)
One student member elected by the students
Ms Lushomo Thebe (to 31.12.2023)
Three members appointed directly by the Council, chosen by the Council
Rt Hon. Sir Anand Satyanand (to 30.06.2025)
Ms Susan Hassall (to 15.03.2024)
Ms Mary-Anne Macleod (to 01.04.2026)

Secretary to Council
Mr Brandon McGibbon